Domeną dużych przedsiębiorstw produkcyjnych oraz handlowych jest pokaźny wolumen transportów, które są wykonywane na ich rzecz. Surowce i materiały potrzebne do wykonania procesu produkcyjnego oraz gotowe towary muszą być transportowane w odpowiednim czasie. Terminowa realizacja dostaw produktów jest kluczowa dla zapewnienia wydajnego funkcjonowania łańcuchów dostaw.
W takich warunkach zlecanie każdego transportu pojedynczo jest niewydajne, ponieważ zajmuje za dużo czasu. Proces kwotowania i organizacji dokumentacji do każdego wywozu nie sprawdzi się w przypadku dużego wolumenu transportów. Rozwiązaniem dla tego typ potrzeb jest logistyka kontraktowa.
Na czym polega logistyka kontraktowa?
Duże firmy muszą wybierać sprawdzonych i rzetelnych dostawców usług transportowych. Mogą to robić na wiele sposobów, ale do najpopularniejszych należą przetargi. Procedura takiego przedsięwzięcia polega na określeniu regularnych, powtarzalnych tras oraz wskazaniu ilości towarów przewożonych jednym transportem. Dzięki temu firma transportowa jest w stanie precyzyjnie określić jaki rodzaj pojazdu ciężarowego sprawdzi się do realizacji danego zadania.
Logistyka kontraktowa może obejmować nie tylko transport całopojazdowy. W celu optymalizacji kosztów związanych z realizacją dostaw przetarg może zawierać pozycje, gdzie wymagany będzie transport drobnicowy. Profesjonalne firmy transportowe nie powinny mieć problemu, aby zaproponować ceny swoich usług dla każdej ilości towaru wskazanej przez przyszłego zleceniodawcę.