Małopolska jest siedzibą wielu firm z branży transportowej. Łatwo się o tym przekonać, chociażby sprawdzając, ile firm z tej branży mieści się w stolicy województwa. Aby to zrobić, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową: firma transportowa Kraków. Liczby mówią same za siebie.
Jaki wpływ na lokalny rynek transportowy mają zmiany prawne i podatkowe?
Zmiana przepisów podatkowych, która miała miejsce z początkiem bieżącego roku, odbiła się szerokim echem w branży. Nowelizacja prawa podatkowego wpłynęła na sposób rozliczania wynagrodzeń kierowców, a także na obliczanie podatków.
Obecnie składka zdrowotna nie może być odliczana od podatku, jak to miało miejsce przez wiele wcześniejszych lat. Wysokość składki zdrowotnej różni się w zależności od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania i może wynosić:
- 9% dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych
- 4,9% dla podatników rozliczających się podatkiem liniowym
Zmianie uległa także wysokość składki zdrowotnej dla podatników rozliczających się z Urzędem Skarbowym podatkiem ryczałtowym. Jest ona zależna od wysokości przychodu osiąganej w danym roku. Z uwagi na charakterystykę branży transportowej ta forma opodatkowania nie należy do popularnych.
Wzrost obciążeń podatkowych będzie miał niebanalny wpływ na firmy transportowe z województwa małopolskiego i będzie dotyczyć każdej sfery działalności. W związku z tym spodziewany jest wzrost cen usług LTL transport, czyli transportu w popularnym “doładunku”. Transport całopojazdowy również będzie notować wzrost kosztów i stawek.